O uráne v Košiciach rozhodne vláda, nie my

Autor: Vladimír Vágási | 10.3.2014 o 7:53 | (upravené 10.3.2014 o 7:59) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  1850x

V týchto dňoch v Košiciach znovu rezonuje téma uránu na Jahodnej. Medzi dotknutými obcami koluje memorandum medzi ministerstvom životného prostredia a obcanmi, ktoré nič nerieši, pretože ak uránová firma požiada o vydanie osvedčenia o významnej investícii, vláda ho jednoducho vydá a memorandum s tým nemá nič spoločné. Rozhodnutie o tom, či sa na Jahodnej bude fárať alebo nie, je bohužiaľ len v rukách vlády.

Stačí,

- ak sú finančné prostriedky potrebné na uskutočnenie stavby v sume najmenej 100 miliónov eur  investičných nákladov, čo pre investora nebude problém,

- ak sa vytvorí najmenej 300 nových pracovných miest, čo sa vytvorí,

- a ak vláda Slovenskej republiky o ťažbe uráne rozhodne, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme, tak máme jednoducho smolu.

Samospráva je v celom tomto konaní len v úlohe nemoprizerajúceho sa štatistu. Je dobré, že aktivisti upozorňujú na všetko, čo sa v tomto boji deje. Je dobré, že sa tejto téme venujú média. Ale pravdepodobne to nebude stačiť.

Parlament je dnes v takom zložení, že neprijme zmenu v zákone č. 175/1999, ktorý rieši tzv. významné investície, pretože ak by to poslanci chceli urobiť, urobili by to už dávno.

Vyjadrenia politikov o tom, že urán v Košiciach nechcú, sú  síce v poriadku, veď kto by bol za urán, že? Ale v týchto chvíľach sú naozaj len výkrikom do tmy. Musíme sa spojiť pre dobrú vec a niečo vymyslieť. Máme čas už len pár mesiacov.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?