Môžeme mať mesto bez bariér

Autor: Vladimír Vágási | 14.10.2013 o 23:46 | (upravené 15.10.2013 o 0:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Nedávno som sa stretol s dobrým známym a pri debate s ním, sme narazili na tému bezbariérovosti. Všetci to slovo poznáme, väčšinou ho spájame s vozičkármi a ich vstupom do autobusu, či do nejakej budovy. Samozrejme som to nadľahčil. Dnes sa už stavajú bezbariérové prechody pre chodcov, bezbariérové obchodné centrá, zastávky MHD ale prišli sme na to, že je toho veľmi málo.

Lenže bezbariérovosť sa týka aj mamičiek s kočíkmi. Kým na sídlisku prejde mamička zo svojho vchodu do potravín alebo na zastávku MHD, musí prejsť „ix" bariérami v podobe obrubníkov a rôznych schodíkov.

Bariéry sa týkajú aj cyklistov, nevidiacich a dôchodcov. O tieto bariéry sa dennodenne potkýname všetci, ibaže sme si na ne akosi podvedome zvykli. Sme európske mesto kultúry, ale nie kultúry žitia.

Bezbariérovosť je problém, ktorý sa dlhodobo nerieši a pláta sa len ako výtlky na cestách po zime. Bezbariérovosťou sa chválime tam, kde by mala byť samozrejmá a tam, kde by bola „kultúrou" žitia, tam sa schovávame.

Chcel by som sa do tohto problému s Mariánom Macejom, mojim dobrým priateľom pustiť. Obidvaja si uvedomujeme, že to nevyriešime za mesiac, rok a ani jedno volebné obdobie. Vieme, že to nevyrieši žiadna mestská časť ani samotné mesto. Ale môžeme na tom začať pracovať, spojiť  župu, mesto i mestské časti a postupne meniť Košice na mesto bez bariér.

Našu predstavu uverejníme už o pár dní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SME naživo: Mať na poste Kaliňáka, to je maškaráda a nie hrádza proti extrémizmu

Diskutujú Zuzana Kepplová, Peter Tkačenko a Martin Hanus.

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg by bol nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.


Už ste čítali?