Môžeme mať mesto bez bariér

Autor: Vladimír Vágási | 14.10.2013 o 23:46 | (upravené 15.10.2013 o 0:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Nedávno som sa stretol s dobrým známym a pri debate s ním, sme narazili na tému bezbariérovosti. Všetci to slovo poznáme, väčšinou ho spájame s vozičkármi a ich vstupom do autobusu, či do nejakej budovy. Samozrejme som to nadľahčil. Dnes sa už stavajú bezbariérové prechody pre chodcov, bezbariérové obchodné centrá, zastávky MHD ale prišli sme na to, že je toho veľmi málo.

Lenže bezbariérovosť sa týka aj mamičiek s kočíkmi. Kým na sídlisku prejde mamička zo svojho vchodu do potravín alebo na zastávku MHD, musí prejsť „ix" bariérami v podobe obrubníkov a rôznych schodíkov.

Bariéry sa týkajú aj cyklistov, nevidiacich a dôchodcov. O tieto bariéry sa dennodenne potkýname všetci, ibaže sme si na ne akosi podvedome zvykli. Sme európske mesto kultúry, ale nie kultúry žitia.

Bezbariérovosť je problém, ktorý sa dlhodobo nerieši a pláta sa len ako výtlky na cestách po zime. Bezbariérovosťou sa chválime tam, kde by mala byť samozrejmá a tam, kde by bola „kultúrou" žitia, tam sa schovávame.

Chcel by som sa do tohto problému s Mariánom Macejom, mojim dobrým priateľom pustiť. Obidvaja si uvedomujeme, že to nevyriešime za mesiac, rok a ani jedno volebné obdobie. Vieme, že to nevyrieši žiadna mestská časť ani samotné mesto. Ale môžeme na tom začať pracovať, spojiť  župu, mesto i mestské časti a postupne meniť Košice na mesto bez bariér.

Našu predstavu uverejníme už o pár dní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?